DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Zemědělská půda je mrtvá, chybí v ní žížaly i krtci, proto nezadržuje vodu, říká přírodovědec. Při dešti bude zase problém s erozí

26.04.2019

uplynulé období od roku 2015 se výrazně podepsalo na stavu zemědělství a lesnictví na tento stav již upozorňuje přední odborník na životní prostředí a přírodovědec Jakub Hruška od roku 2006.

  • Co nás čeká v budoucnu v Česku?, jeďte do vnitrozemí Španělska, říká rektor České zemědělské univerzity (musíme obnovit retenční funkce krajiny, a reagovat na podmínky, které přichází)
  • Pokud umře půda, do několika  desítek roků zahyne i Civilizace, dostáváme poslední varování, potom již přírodní procesy zajistí homeostázu.
  • vyzýval společně s dalšími vědci, aby stát a lesníci změnili svůj přístup k lesnímu hospodářství a zemědělství
  • "Klidně se může stát, že v létě začne pršet jako blázen, dostaneme se do té druhé oscilace a příští rok může být po kůrovci. Ale je zase extrémně pravděpodobné, že za pár let stejná gradace vzplane znova," 
  • mrtvá půda je bez přirozené BIOMASY není schopna zadržovat vodů, ale pokud je nemocná příroda, může být zdraví člověk ? 
  • kalamity tady byli odedávna, jsou součastí přirozeného procesu přírody
  • "Problém, který teď máme, je, že spadne plus minus stejně srážek, ale zvyšují se teploty. Když sem dopadá víc slunečního záření, zvyšuje se i výpar,", říká Martin Možný
  • Zlepšení přístupu je třeba vidět ve změně pěstování plodin, aby všude nebyla řepková monokultura, ale zalesňování, obnova mokřadů a rybníků či investice do čistíren odpadních vod.
  • Obilí, kukuřice a řepka (monokulturní plodiny) nemají rády vlhko a po jejich sklizni vytváží sklizená plocha nezdravý tepelný ostrov (v létě jejich povrchová teplota dosahuje až 50 stupňů Celsia) z něho stoupá rychle vzhůru ohřátý vzduch, který z okolí odebírá vlhkost. Krajina pak víc vysychá
  • z podkladové analýzy Petra Tušila z VÚV vyplývá, že především by se měla proměnit filozofie zemědělství, protože hned na vstupu stojí kvalita surové vody z nádrže Švihov. Když se mezi zářím 2014 a následujícím lednem zkoumala celková koncentrace pesticidů, ukázalo se, že v surové vodě byly přítomné v míře vysoko nad zákonným limitem. Úprava zvládla číslo srazit pod limit, ale kolem léta 2015 to bylo těsně nebo přímo na hraně.
  • Aktivní černé uhlí v podobě granulí,  je nová technologie na čištění vody, která lae zdraží čištění vody na Želivce
  • Česko, které vstoupilo do šestého roku suché epizody, má největší rozlohu půdních bloků v celé Evropě. (průměrná velikost pozemku činí 20 hektarů, přičemž v roce 1948 to bylo 0,23 hektaru) říká Biolog Jan Pokorný
  • Nová pravidla v rezortu zemědělství budou platit budou od roku 2020, se dotknou zhruba 2300 zemědělských podniků a 600 tisíc hektarů polí. (celková výměra půdního fondu je 4,2 milionu hektarů).
  • Více

Kterým plodinám hrozí neúroda, kvůli nedostatku vláhy?

hrozí vlna požárů (nárůst o 400%) a ztráta výnosů v postižených regionech může dosahovat až 40%

  • mák
  • kukuřice, pšenice a řepka
  • tráva, jetel, vojtěška a tím i nedostatek sena
  • ovocné stromy

Nyní je extrémně suchá půda byla v dubnu 2019 na 13,3% půdy (Nejsušší je půda na jihu Moravy, na Opavsku a také v Praze a jejím okolí či v Poohří, jižních Čech, západní část Vysočiny, východní část středních Čech a Plzeňsko) a na 54,8% půdy je půda suchá. Pro srovnání:  ve stejném období  roku 2018 to bylo "jen" 26 procent sucha a 2 procenta extrémního sucha.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...