DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Že vám vodovod a studnu nemohou vzít? Sucho už pomalu mění i Ústavu. Experti se některých návrhů děsí

22.07.2019

Ve Sněmovně jsou hned tři návrhy, jak ústavně zajistit ochranu vody, místo toho, aby se k ochraně zdrojů využily stávající zákony, hned sahá do Ústavy, aniž by tyto kroky doprovázela větší odborná debata. Jeden z nich sepsali komunisté.Ve Sněmovně jsou hned tři návrhy, jak ústavně zajistit ochranu vody. Jeden z nich sepsali komunisté.

  • novela navržená komunisty "voda, jakož i ostatní přírodní zdroje a přírodní bohatství je ve vlastnictví České republiky". Ta je má chránit a zvelebovat ve prospěch svých občanů a následujících generací. "Znamená to, že každý pozemek na území České republiky by přijetím tohoto zákona byl zestátněn a byl by vlastnictvím České republiky,
  • změna navrhovaná KDU-ČSL má pouze pět slov - do odstavce, ve kterém se píše, že stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství, vložili formulaci "zejména vodních zdrojů a půdy".
  • Na druhou stranu návrh hnutí STAN obsahuje i odstavec, který právníci velmi oceňují. "Zavádí individuální právo na přístup k pitné vodě. To si myslím, že je myšlenka mimořádně zajímavá," uvedl Jan Kudrna.
  • více

Vláda schválila novelu, která zrovnoprávní nadbytek i nedostatek vody. Vznikne plán a soupis, kdo co dělá, když udeří sucho. Podle toho, jak moc udeří, se začnou omezovat odběry. Bude-li zle, jako první se musí uskrovnit byznys, pak domácnosti. Nejvyšší prioritu získá základní infrastruktura, jako je výroba elektřiny a chod nemocnic.

Novela, která po vládním souhlasu odchází do sněmovny, předpokládá tři stupně problému. 

  • První, nejmírnější je sucho; to s označením extrémní nyní zasahuje polovinu republiky, podle aktuálních dat portálu Intersucho jím trpí celé Čechy a severovýchodní Morava.
  • Druhý se jmenuje nedostatek vody 
  • třetí, nejvyšší představuje krizový stav.
  • více

25.8.2019 Takzvaným vodním stresem trpí na Zemi již více než čtvrtina obyvatel a sucho se promítá do ekonomiky států. Státy EU kvůli němu za posledních třicet let podle ČZU vynaložily odhadem více než tři biliony korun. "V Evropě je již 17 procent území a 11 procent obyvatel vystaveno nedostatku vody.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.