DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Vědci: Honbu za penězi musíme nahradit honbou za přežitím přírody

18.05.2019

Zpráva mezinárodního panelu OSN (IPCC), která byla zveřejněna 6. května 2019, pro biodiverzitu je varovná, ekologové a vědci říkají, my nežertujeme!!! Jde o nejrozsáhlejší studie, co kdy na téma ekosystémů a druhové rozmanitosti vznikly. Varuje, že může dojít k tzv. 6. globální vymírání druhů (který je způsoben zejména zemědělskou činností, těžkými zemědělskými stroji a rychlému zisku) potvrzuje fakt, tím že se celosvětově dějí tyto procesy:

  • snižuje se rozmanitost krajiny, v Ćesku jsme o rozmanitost i biodiverzitu krajiny rostlin a živočichů téměř přišli
  • člověk svým potřebám přizpůsobil tři čtvrtiny suchozemské plochy, více než třetinu světového povrchu a přibližně pětasedmdesát procent sladkovodních zdrojů spolyká pěstování plodin nebo chov zvířat
  • na Zemi je 830 milionů podvyživených lidí, na druhou stranu ale téměř dvě miliardy mají nadváhu a třicet procent potravin se vyhodí
  • už skoro polovina hmyzích druhů vymírá 
  • vymizelo téměř 40% obojživelníků
  • je ohroženo více než třetina útesových korálů či mořských savců
  • snižuje se rozmanitost ptactva o 20%
  • neudržitelné využívání půdy je jedním z pěti nástrojů, jimiž člověk devastuje zdroje pro ostatní druhy i vlastní potomky , pro Često to platí dvojnásoně: pole se slila do obrovských lánů (obří bloky monokulturní rychloobrátkové řepky či kukuřice, podpořené tunami pesticidů ), remízky zmizely, aby nic nepřekáželo těžkým strojům
  • hlavní společenský problém vidí zpráva v zaměření na krátkodobý zisk, dlouhodobě není tato situace udržitelná, na vině však nejsou plně zemědělci maximalizují svůj zisk v rámci toho, co jim pravidla dovolují (pravidla nastavují politici ať z Česka tak z Evropské unie a dalších států - je to velmi podobné - zisk firem na prvním místě, člověk a příroda je nezajímá)
  • Základní, vzájemně propojená síť života na Zemi se zmenšuje a stále více se třepí. Ztráta biodiverzity je přímým důsledkem lidské činnosti a zakládá zrovna tak přímé ohrožení lidského blahobytu ve všech koutech světa," shrnul německý profesor Josef Settele.
  • "Asi čtvrtina léčiv pochází nějakým způsobem z přírody. Sedmdesát procent léků, které slouží při rakovině, jsou buď v přírodě, nebo tam mají základ," řekl Pavel Kindlmann z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd v reakci na zprávu OSN.
  • "Vyvážené diety založené na rostlinných produktech, jako jsou obiloviny (zde použit termín "coarse grains", pozn. red.), luštěniny, ovoce, zelenina a živočišné výrobky z udržitelné produkce s nízkou produkcí skleníkových plynů, představují hlavní příležitosti pro přizpůsobení se a zmírnění klimatických změn," sdělila například Debra Robertsová,  
  • "Pokud se bude problém se suchem zhoršovat, při současném hospodaření s půdou je pravděpodobné, že i ona se stane zdrojem oxidu uhličitého," upozorňuje Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR 
  • "Potřeba bude změnit i lesnictví, na takové, které je bližší poměrům v přírodních ekosystémech. Měli bychom přetvářet krajinu tak, aby byla pestřejší a lépe odolala budoucím extrémům počasí. Je nutné vnímat půdu a krajinu ne pouze jako nástroj na vytváření rychlého zisku, ale i jako systém chránící nás před důsledky oteplování,"  více
Divoká příroda, kde ji ještě najdeme?
Divoká příroda, kde ji ještě najdeme?

Řešení:

Proděkan Adam Petrusek říká: jediná cesta vede přes zásadní proměnu dotační politiky - udržitelné hospodaření se musí vyplatit.      Co to je udržitelné hospodaření, má to něco společného s přírodou, co chce pan proděkan vlastně udržet (nejsou to obecné fráze)? Udržitelné pospodaření je založení na zisku a tedy drancování přírody jen s použitím ohleduplných slov (růstové x udržitelé) k přírodě!

Vědci se shodli, že mantra ekonomického růstu je překonaná a začíná požírat sebe sama.

Růstové hospodářství má být nahrazeno udržitelným. Budeme muset honbu za penězi nahradit honbou za přežitím přírody, pro který ona nepotřebuje nás, ale my ji k přežití ano," říká Pavel Kindlmann.  více

Komentář: Co to je udržitelné hospodářství, které nahradí růstové hospodářství (žádné růstové hospodářství neexistuje, protože žádný strom neroste do nebe - jeden ze základních zákonů přírody!!!!)? A proč se honit za přežitím přírody. Příroda si dříve nebo později poradí sama (lidstvo je podřízeno přírodním zákonům (nepodléhá evropským ani jiným zákonům), není to naopak, kdy to lidstvo pochopí??? Známe jako lidstvo přírodní zákony, poznali jsme přírodu? Chceme ji léčit jako léčime lidi, přesto, že neznáme příčiny řady nemocí (rakovina, civilizační nemoci, cukrovka, obezita atd.), umíme pouze udržovat, v podobě doživotní závislosti na lécích... to je řešení pro přírodu???

  • dotační politika je rakovinou současného systému nejenom evropského ekonomického systému (jde proti smyslu volné soutěže), nikdy nemůže být trvalý řešením pro ekonomiku ani společnost - toto je můj názor ne vědce, bez ekonomického vzdělání
Slyšel jsem europoslanece Zahradila, musíme bojovat ze suchem (24.5.2019)! A proč bojovat, boj nikdy nic nevyřešil...použitý slovník europoslance odpovíd jeho odtržení od Přírody a pravděpodobně pohledu pouze z Bruselského okna.
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) 

Jeden z nejdůležitějších mezinárodních orgánů věnujících se problematice změny klimatu. Založen byl v roce 1988 z iniciativy Generálního shromáždění OSN ve spolupráci se Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Environmentálním programem spojených národů (UNEP) kvůli potřebě objektivního hodnocení problému změny klimatu. IPCC k tomuto tématu pravidelně připravuje zprávy. Jeho poslední zpráva zaměřená na změnu klimatu je první svého druhu. V současné době je v panelu zastoupeno 195 zemí. 

Základní poselství

  • Klimatická změna podkopává potravinovou bezpečnost (současný stav pěstování plodin a chovu zvířat je neudržitelný).
  • Společná mezinárodní snaha o zastavení změny klimatu může současně zlepšit stav půdy, zaručit dostatek potravy a pomoci skončit s hladem ve světě.
  • To, jakým způsobem se stravujeme, je zásadní. Vhodné diety mohou pomoci snížit emise skleníkových plynů a zatížení půdy.
  • Existují způsoby, jak bojovat se znehodnocováním půdy a předejít nebo se přizpůsobit změně klimatu.
  • Půda, kterou již používáme, může nakrmit světovou populaci a být obnovitelným zdrojem energie, pokud se nakládání s ní zefektivní.
  • Lepší nakládání s krajinou podpoří i zachování biologické rozmanitosti. Abychom nad klimatickou změnou vyhráli, je potřeba koordinovaná celosvětová akce.
  • Zemědělství, produkce potravin a odlesňování jsou hlavními hybateli klimatické změny. 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...