DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Milionu druhů živočichů a rostlin hrozí vyhynutí. ‚Ničíme základy našich ekonomik,‘ varuje OSN

06.05.2019

Dnes varoval v rozsáhlé zprávě mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), který se konal v Paříži, na zprávě podle AFP pracovalo po tři roky 450 expertů; mezi 132 členských zemí IPBES patří i Česká republika.

  • Stav přírody, kterou lidé nezbytně potřebují kvůli vodě, jídlu, energii či lékům, se zhoršuje "dosud nejrychlejším tempem v historii lidstva".
  • Poškozené ekosystémy může napravit jen reforma zemědělsko-potravinářského průmyslu a hluboké změny ve způsobu výroby a spotřeby.
  • "Ničíme samotný základ našich ekonomik, prostředky výživy, potravinové bezpečnosti, zdraví a kvality života v celém světě," uvedl předseda mezivládního panelu Robert Watson.
  • Někteří vědci už dříve uváděli, že planeta je na prahu šestého hromadného vymírání. "Během pěti předchozích hromadných vyhynutí (před stovkami milionů let) jsme přišli o 75 procent druhů," uvedl Watson.
  • Mnoho světových expertů v reakci na zprávu panelu OSN zveřejnilo otevřený dopis, nazvaný #Call4nature. Vyzývají v něm vlády, aby jednaly a zastavily financování aktivit vedoucích k destrukci přírody. Mezi signatáři je například britská primatoložka Jane Goodallová nebo herečka Juliette Binocheová.
Příroda
Příroda

Pět hlavních příčin poškozování ekosystémů:  

Výsledkem poškozování ekosystémů je ohrožení milionu druhů živočichů a rostlin z odhadovaných osmi milionů na Zemi. Podle odborníků je "Vážně poškozeno" tak podle nich je 75 % suchozemského prostředí a 66 procent moří.

  • využívání půdy (zemědělství, odlesňování)
  • přímé využívání zdrojů (rybolov, lov)
  • změny klimatu
  • znečištění 
  • invazivní druhy 

Polarizace ve společnosti:

  • Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele je v bohatých zemích 50krát vyšší než v chudých zemích
  • 40 % populace nemá přístup k pitné vodě a více než 800 milionů lidí v Asii a v Africe čelí nedostatku potravin
  • Tyto nerovnosti tak mohou vést k napětí. 
  • Podle zprávy "více než 2500 současných konfliktů souvisí s fosilními palivy, vodou, potravinami a půdou".
  • více

Každému osmému druhu na světě hrozí vyhynutí, co s tím může udělat Česko? Co nejvíce škodí v Česku?

  • podle biologa Prof. Storcha se Česka nejvíce týká intenzivní průmyslové zemědělství, to je první příčina vymíání druhů u nás a v našem případě ta úplně nejdůležitější.
  • zarůstání krajiny, což je druhotná příčina, která souvisí s intenzivním zemědělstvím. Invazivní druhy mají určitý vliv na mizení diverzity a změna klimatu u nás z hlediska vymírání druhů hraje minimální roli, stejně tak znečištění.

Doporučení pro Česko podle prof. Davida Storcha:

  • přechod k k ekologičtějšímu a hlavně jemnozemějšímu zemědělství.
  • Zákaz pesticidů by určitě pomohl, možné to ale rozhodně zatím není.
  • Zemědělec podporuje udržení diverzity tím, že bude využívat extenzivního zemědělství, rozšiřovat pastvy, vypouštět velké býložravce nebo využívat různých typů disturbancí, včetně požárů.
  • Průměrný Čech může pomoci k udržení diverzity svými spotřebitelskými návyky (nebude kupovat neekologické věci)  
  • Omezení konzumace a zbytečné vyhazováním potravin určitě nějak funguje, ale je lepší zapojit se do programů pro ochranu přírody nebo finančně přispívat na udržení nějaké rezervace.
  • Hmyz má v ekosystému řadu různých funkcí, opyluje rostliny nebo pomáhá k recyklaci živin. Ovšem jeho nejdůležitější funkcí je to, že hmyz je potravní základnou pro spoustu jiných organismů, například pro většinu obratlovců. - hlavní příčinou ubývání hmyzu je intenzivní zemědělství s užíváním pesticidů a hlavně změna struktury krajiny

Současné sucho v Česku duben 2019:

  • v roce 2018 Český hydrometeorologický ústav uváděl, že polovina zkušebních vrtů ukazovala vážný pokles hladiny podzemních vod 
  • letos to bylo už 80 procent vrtů a 66 procent pramenů 
  • Národní koalice pro boj se suchem oznámila, že na řešení problémů se suchem dá celkem 30 miliard korun 
  • přes zimu se ve středních a nižších polohách se nestačily doplnit zásoby podzemních vod
  • duben byl teplotně nadnormální (průměrná teplota 9,4 stupně Celsia překročila dlouhodobý normál o 1,5 stupně), spadla jen polovina srážek tj 24 milimetrů na metr čtvereční, tedy cca 57% oproti běžnému stavu, teplejší duben než letos zaznamenali meteorologové v posledních deseti letech čtyřikrát
  • Slunce v dubnu svítilo 221 hodin. To bylo 126 procent hodnoty, která je v tomto období běžná.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...