DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Koronavirus a globální recese

11.03.2020

Centrum nákazy koronaviru se přesouvá z Číny do Evropy a následují USA a Jižní Amerika, důsledkem bude řetězení ekonomické, spotřební, zdravotní a dalších krizí, čím delší dobu bude virová nákaza delší, tím bude krize, rozsah zasažených oblastí a oborů větší.

Digitální záblesk: koronavirus je pouze jakýsi spouštěč hlubokých ekonomických a mocenských proměn ve světě 

Nejvíc zasažené obory koronavirovou krizí:

Určitě omezí koronavirová krize všechny byznysy, které jsou závislé na globalizaci. Povede k částečné deglobalizaci světa (v některých státech mohou být znevýhodňováni zahraniční investoři) 

  • doprava (zejména letecká), turismus, gastronomie, katering, development
  • kultura, sport, maloobchod, služby, veletrhy a hromadné akce nebo konference
  • automobilový průmysl a s tím propojený dodavatelský řetězec atd.
  • zdravotnictví
  • krachy firem

4.9.2020 Australský hrubý domácí produkt zaznamenal ve druhém čtvrtletí rekordní pokles o 6,3 % a tamní ekonomika se tak dostala poprvé od roku 1991 do recese. Australský ministr financí Josh Frydenberg však navzdory tomu uvedl, že australská ekonomika si v době pandemie vedla lépe než většina ostatních rozvinutých zemí. Hrubý domácí produkt Itálie zaznamenal ve druhém čtvrtletí meziroční pokles o 12,8 %. Mezikvartálně dokonce HDP pokleslo o více než 17 %. Jedná se tak o nejhorší propad od doby, kdy se v Itálii tento údaj měří (1960). 

22.8.2020 Druhá vlna je jen marketing, udržovat v lidech strach je kontraproduktivní. Senátor ČSSD a lékař Jan Žaloudík říká, že debatě o příchodu tzv. druhé vlny koronaviru příliš nerozumí, jelikož medicína ani nic takového nezná. Jde podle něj spíše o marketingový tah. "Už to myslím nemá s medicínou příliš společného. Posunuli jsme se do nové doby, kterou musíme pozorovat a vyhodnocovat, ale ta pravá medicína se v tom trochu potápí," vysvětluje Žaloudík, který dlouhodobě varuje před šířením strachu ze strany politiků a médií.

https://www.televizeseznam.cz/video/kapitola/druha-vlna-je-jen-marketing-udrzovat-v-lidech-strach-je-kontraproduktivni-tvrdi-zaloudik-64087702?dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=sznhp.vidpbox&dop_req_id=rGfwZKP0LMp-202008221835&utm_campaign=_var&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

21.8.2020 Německá kancléřka Angela Merkelová vybídla evropské lídry, aby se společně pokusili vyvarovat uzavírání, které by mohlo hrozit kvůli narůstajícímu počtu případů koronaviru. Politicky se za jakoukoli cenu chceme vyvarovat opětovného uzavírání hranic, to ale předjímá, že jednáme koordinovaně (Bloomberg) 

22.7.2020 Názory lidí na ekonomickou situaci ČR se podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM) prudce zhoršily. Zatímco v březnu ji jako dobrou hodnotila téměř polovina lidí, aktuálně je to necelá čtvrtina. Zároveň stoupl podíl negativních hodnocení z březnových 12 % na aktuálních 33 %. Další vývoj hospodářství vidí Češi ještě hůře. Se zhoršením počítají tři čtvrtiny respondentů, letos v lednu to přitom byla třetina. Propad je zjevnou reakcí na nastupující ekonomickou krizi spojenou s koronavirovou pandemií

12.6.2020 Americký ministr financí Steven Mnuchin v reakci na růst počtu nakažených a hospitalizovaných s Covid-19 v některých US státech, že další uzavření ekonomiky pro boj s nákazou už v podstatě nebude možné respektive to nebude přípustné řešení. První uzavírka podle Mnuchina ukázala, že takový krok sám o sobě jen vytváří další nebezpečí a prohlubuje celkové škody a to nejenom ty ekonomické. Reakce na první vlnu nákazy byla v tomto ohledu cennou zkušeností.

https://www.kurzy.cz/zpravy/547860-mnuchin-us-mf-znovu-uz-ekonomiku-zavrit-nemuzeme/ 

3.6.2020 Viroložka Soňa Peková, která vede laboratoř Tilia, je jednou z největších českých odbornic na šíření nového typu koronaviru. Podle ní nastal čas si říct, že jsme to zvládli, a uklidnit se, žádná druhá vlna nebude. Peková dokonce odhaduje, že do Vánoc covid-19 zmizí z celé planety.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/pekova-druha-vlna-nebude-za-pul-roku-covid-zmizi-40326320#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=WeEXdAmvXAV-202006030745&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

9.4.2020 Americké zpravodajské služby vystopovaly šíření nákazy novým koronavirem v Číně už loni, možná dokonce v listopadu, uvedla televize CNN. Odkazuje se na zdroje z armády. Už tato informace podle CNN obsahovala sdělení, že virus je nebezpečný. Tato informace ale nebyla hned předána americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi dostala se k němu až 3. ledna. https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/americke-tajne-sluzby-vedely-o-nebezpecnem-viru-v-cine-uz-loni-40320011?seq_no=7&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

3.4.2020 během posledních 14 dní vzniky dvě skupiny ekonomů, které se snaží najít nejlepší způsob, jak ozdravit českou ekonomiku. Jeden pod vedením prof. Jana Švejnara a druhý KoroNERV-20 pod vedením finančníka a bývalého kandidáta na pražského primátora za ANO Petra Stuchlíka. https://archiv.ihned.cz/c1-66745570-proti-koronaviru-jdou-dve-skupiny-ekonomu-ti-se-snazi-najit-nejlepsi-zpusob-jak-ozdravit-ceskou-ekonomiku

27.3.2020 Sněmovna reprezentantů USA dnes schválila rekordní soubor opatření na podporu americké ekonomiky, na kterou tvrdě dolehla pandemie nemoci COVID-19 způsobené koronavirem. Objem finančního balíku, který ve středu odsouhlasil Senát, činí 2,2 bilionu dolarů. Bezprecedentní opatření musí ještě podepsat americký prezident Donald Trump (ČTK)

27.3.2020 Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení ročního HDP o 2 procentní body. Lídrům hospodářsky nejsilnějších zemí světa sdružených ve skupině G20 to ve čtvrtek řekl během videokonference generální tajemník OECD Ángel Gurría (ČTK), Výkon samotného turistického sektoru se v tomto období sníží o 50 až 70 %

Lídři skupiny G20 se na jednání zavázali, že globální ekonomiku posílí částkou více než 5 bilionů dolarů (více než 123 bilionů korun), aby omezili ztrátu pracovních míst a dopady na podniky. Jsou také odhodláni "udělat cokoliv", aby svět nynější pandemii překonal.

27.3.2020 Marek Loula, vrchní ředitel Korporátního bankovnictví ČSOB: "Tuzemská ekonomika je silně závislá na automobilovém průmyslu. Firmy aktuálně přestaly vyrábět, ale zatím budou mít příjem z vyfakturovaných dodávek pro automobilky. Reálný problém se ukáže v horizontu 30-120 dnů. Do té doby musí tuto situaci aktivně řešit a vyřešit." 

17.3.2020 Češi vykupují mouku a paštiky, Němci zlato, Američané střelné zbraně. více

17.3.2020 Francie uvolní na podporu firem zasažených opatřeními proti šíření koronaviru 45 miliard eur. Oznámil to dnes ministr financí Bruno Le Maire. Vláda je podle něj připravena použít "všechny nástroje" ke zmírnění ekonomických dopadů pandemie, včetně zestátňování velkých společností (ČTK) 

17.3.2020 Vladimír Mlynář, Že to bude globální problém a změní to byznys nejen v Číně, ale na celém světě, bylo jasné nejpozději v lednu, když Čína začala přijímat ta drastická opatření, aby zastavila šíření infekce. Svět je s Čínou dnes obchodně tak moc propojený, že bylo jasné, že to bude mít vliv na celý svět. Svět, až tohle skončí, bude jiný: nejen ekonomicky, ale i politicky. A obavám se, že Západ nebude vítězem. Naopak se bojím, že to ve finále posílí Čínu, protože Západ se bude s koronavirem, s panikou, kterou teď kolem sebe vidíme, vypořádávat hůř. A že to ve finále oslabí západní demokracie. A to není dobrá zpráva.

  • po šokových událostech se společnost nějakým způsobem vždy změní. A nebývá to bohužel směrem ke svobodě
  • bude sílit volání po "efektivnější vládě", která by si s problémem jako koronavir "poradila lépe". Určitě posílí extrémy, levičácký aktivismus, antikapitalismus, nacionalismus a populismus různého druhu. Posílí názory odmítající globalizaci, a to jak zleva, tak zprava.
  • Evropská unie teď v krizi navíc v přímém přenosu předvádí naprostou nemohoucnost, tudíž budou asi sílit i dezintegrační tendence. Samozřejmě je šance, že by z toho mohlo povstat i něco pozitivního, to ale zatím moc nevidím 

16.3.2020 "Jsme ve válce, jsme ve zdravotní válce," uvedl Macron. "Jistě, nebojujeme proti armádě, ani proti jinému národu. Ale nepřítel tu je, neviditelný, nepolapitelný. A postupuje," dodal francouzský prezident. Zdůraznil ale, že Francie válku vyhraje.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/elysejsky-palac-macron-odsoudil-jednostranna-omezeni-pohybu-v-eu.A200316_131531_ln_zahranici_ele

16.3.2020 Koronavirus zesiluje lokalizaci výroby a podporuje konec Bretton Woods 2, Čína přestává financovat americkou spotřebu pomocí nákupů amerických obligací a Spojené státy zase svou spotřebou financovaly výrobu a zaměstnanost v Číně.

15.3.2020 Fed snížil základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 % a zahajuje masivní program kvantitativního uvolňování ve výši 700 mld. USD. Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady epidemie nového koronaviru

13.3.2020 Investorům po celém světě totiž došlo, že zřejmě řadu dalších oblastí Západu, včetně USA, čeká to, čím prošla čínská provincie Chu-pej a čím prochází Itálie. Koronavirus už je plně na Západě. Je jen otázkou, otázkou, již zodpoví příští dva nebo tři týdny, jaké jeho země či oblasti budou další "Itálií". Klíčový ukazatel výkonu amerických akcií, index Standard & Poor's 500, se propadl nejvýrazněji od burzovního krachu roku 1987, o 9,5 procenta. Ústřední evropský akciový index, Euro Stoxx 600, ztratil 11,5 procenta, tedy nejvíce ve své historii. Hlavní index kanadských akcií měl svůj nejhorší den od roku 1940. Takzvaný "index strachu" vykázal včera svoji nejvyšší hodnotu od 28. října 2008, kdy - měsíc po pádu investiční banky Lehman Brothers - vrcholila kritická fáze světové finanční krize.

Miliardář a uznávaný aktivistický investor Carl Icahn, časem se rozpadne americký realitní trh, kterému hrozí podobný propad jako v roce 2008. Proto shortuje trh komerčních hypoték prostřednictvím CDS (credit default swaps), jež jsou využívány k zajištění hypoték komerčních nemovitostí a nákupních středisek.  

11.3.2020 Novým typem koronaviru by se v Německu mohlo nakazit 60 až 70 % obyvatel, což je až 56 milionů lidí. Na tiskové konferenci to s odvoláním na odborníky uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. V prvním veřejném vyjádření k situaci kolem koronaviru vyzvala Němce, aby se během nadcházející epidemie chovali solidárně s ohroženými skupinami obyvatel.

Podle ošetřujícího lékaře amerického Kongresu a Nejvyššího soudu Dr. Monahana bude vystaveno nákaze koronavirem cca 70 - 150 miliónu Američanů z celkového počtu více jak 330 miliónů. Aktuálně USA hlásí cca 1030 nakažených v nejméně 36 státech unie. Podle vedoucích US činitelů se bude nákaza v USA dále šířit a to nejhorší teprve přijde.
Profesor epidemiologie na Harvardu Marc Lipsitch již na začátku měsíce uvedl, že si myslí, že novým virem by mohlo být nakaženo 40 - 70% celosvětové populace při úmrtnosti kolem 1%.

  • WHO vyhlásila koronavirovou pandemii

  • Italská vláda dále zpřísňuje opatření ve snaze zabrzdit epidemii nového typu koronaviru. Premiér Giuseppe Conte oznámil, že v celé zemi se uzavřou všechny obchody vyjma potravinářských a lékáren. Dočasně se uzavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví. Informují o tom italská i světová média. "Zůstanou zavřené všechny obchody, kromě těch s nezbytně potřebným zbožím, jako jsou léky a potraviny. (...) Továrny zůstanou otevřené, ale s bezpečnostními opatřeními. Doprava bude zajištěná," citoval Conteho deník La Repubblica.

Podle analytiků japonské Nomury je globální recese kvůli koronaviru možná nevyhnutelná. Nákaza vyvolá abnormální ekonomický pokles. Nejefektivnější v boji s nákazou se jeví především tvrdé zdravotní kontroly. Měnové či fiskální stimuly nejsou pro okamžité zvládnutí situace vůbec rozhodující. Pokud se nepodaří nákazu fakticky zastavit, tak lze očekávat rozsáhlé ekonomické škody nehledě na zmíněnou stimulaci. 

  • "Itálie je v pozici kostky domina, která začíná být nestabilní. V případě, že Evropská unie neposkytne italské ekonomice výraznou pomoc, spustí se dominový efekt. Na jeho konci budou všechny kostky domina povalené a ekonomika Evropské unii silně poškozená
  • v Itálii sníží karanténa tamní výrobní produkci o 10 až 15 %. Některá odvětví jako cestovní ruch klesnou až o 90%. To bude pro mnohé podniky smrtelné. Hrozí, že v Itálii naroste nezaměstnanost a mnozí lidé se ocitnou bez peněz.
  • Milánská burza od 20. února do 10. března klesla o 29 % Fatální dopady koronaviru na trzích předznamenávají, jak zdrcující bude šíření koronaviru pro italskou ekonomiku. Itálie je přitom silně zadluženou zemí, které nezbude nic jiného než své dluhy dál skokově navyšovat. 
  • černé labutě
  • přijde v roce 2020 recese?
Evropě hrozí hospodářský šok podobný finanční krizi z roku 2008, pokud lídři akutně nezasáhnou proti koronaviru, uvedla v úterý 10.3.2020 během telekonference prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. ECB podnikne kroky už tento týden, naznačila také v nebývale dramatickém apelu na státní úřady, aby jednaly a nenechaly spadnout Evropu do recese, napsala agentura Bloomberg

 

Analytici Rabobank míní, že globální recese je v podstatě jistá. Tempo růstu globální ekonomiky na konci letošního roku bude na úrovni pouhých 1,6% i méně  (v roce 2019 to bylo 2,9%)

Ratingová agentura Moody´s snížila své odhady růstu globálního HDP z původních 2,4% na 2,1%. Nyní už odhadují, že negativní dopady vyvolají obecný poptávkový šok v globálním měřítku, který zasáhne velké množství sektorů v obecném měřítku. 

Podle některých komentářů situaci bude dále zhoršovat také propad cen ropy. Obvykle totiž platí, že ztráty z takového vývoje nabíhají rychleji, než pozitivní efekty, které to současně přináší. Pokles cen zhoršuje schopnost zemí výrazně závislých na ropných příjmech vypořádat se s případnými problémy. 

Americké akciové trhy v průběhu dneška procházejí pro změnu dalším velmi silným výprodejem. Prestižní DJIA klesá téměř o 1400 bodů respektive 5,5% a ocitá se tak na samotné hraně medvědího trendu , když oproti poslednímu maximu ztrácí už přesně 20%. (11.3.2020)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...