DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Kdy může skončit pandemie koronaviru?

17.03.2020

Pandemie koronaviru vytvořila podmínky pro šíření pandemie strachu a nejistoty, důsledkem mohou být občanské války, které se budou šířit po celém světě, jako důsledek polarizace a chudnutí společnosti. Hrozí však i lokální války, zejména v oblastech kde působilo prstencové Zatmění slunce 21. června 2020

Epidemie Česko: do ledna to bude vypjaté a konec epidemie se může objevit po 17. - 18. únoru 2021, začátkem března pozitivní obrat, dobré zprávy a v průběhu dubna 2021 se budeme vracet do normálu (Jiří Kubík)

6.10.2020 Soňa Peková (molekulární genetička a viroložka): Covid do Vánoc opravdu zmizí, výrazně zeslábl, je tu šílenství. Potvrzuje se, že není z přírody

  • Podle Pekové covid-19 skutečně do Vánoc zmizí, jak i dřív říkala. Její laboratoř provádí stovky PCR testů a ona vidí, že virus výrazně zeslábl. Prý k ní chodí lidé s obrovskými dávkami viru, kterým ale nic není. To, co se tu rozpoutalo, není druhá vlna epidemie, ale druhá vlna šílenství.
  • Za růst pozitivních případů nákazy mohou turisté a dovolenkáři. Covid-19 jsme si prostě znovu dovezli ze zahraničí, někdy možná i nebezpečnější kmeny viru, které teď můžou za lidi na JIP. Věří ale třeba docentu Balíkovi, který řekl, že kolaps nemocnic nehrozí. Zároveň kritizuje předpovědi profesora Flégra. Za stolem podle ní situace vypadá jinak než v první linii, na které jsou ona a lékař Balík.
  • Virus není přírodního původu, přesvědčuje ji o tom podobnost s viry SARS, které jsou patentované, tedy podle ní uměle vytvořené. Argumentuje i rychlostí koronaviru a dalšími příklady. Mrzí jí velká vlna kritiky, která se na její hlavu snesla od kolegů. Pokud jí skutečně bude chtít prezident udělit státní vyznamenání, přijme ho.
  • https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/103250/sona-pekova-covid-do-vanoc-opravdu-zmizi-vyrazne-zeslabl-je-tu-silenstvi-potvrzuje-se-ze-neni-z-prirody.html

25.9.2020 Co se může stát, pokud vláda zavede hygienická opatření při druhé vlně

  • Pokud "koncem letošního roku zasáhne Evropu druhá vlna pandemie", a pokud budou po dobu dvou měsíců "v podstatně menším měřítku" zavedena obdobná vládní opatření jako na jaře, pak může ztráta tuzemské ekonomiky dosáhnout 13,5 procenta HDP, v přepočtu na koruny přes 750 miliard. 
  • Prodlouží se období nejistoty, proto také "poklesne mobilita obchodu, utlumí se pohyb osob a kapitálu, vlivem malé propustnosti hranic se omezí propojenost jednotlivých zemí", dojde k častějším krachům a zvýšení cen vinou nedostatečné nabídky. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doufani-guvernera-rusnoka-snad-se-cnb-s-alternativnim-scenarem-plete-121336#

28.8.2020 Světová zdravotnická organizace doufá, že pandemie způsobená koronavirem bude za méně než dva roky minulostí. Stejný názor zastává i biochemik Jan Konvalinka. Podle něj za dva roky pandemie skončí. Je totiž pravděpodobné, že se virus bude chovat stejně jako ostatní respirační viry.

https://zpravy.magazinplus.cz/1859-virus-uz-nezmizi-je-ale-jiste-kdy-skonci-soucasna-pandemie-rika-biochemik-konvalinka.html?

10.8.2020 Podle institutu Ifo německé podniky očekávají, že koronavirová omezení veřejného života budou trvat v průměru dalších 8,5 měsíců, vzrůstající počet infekcí koronaviru v Německu vyvolává obavy (CNBC)

4.8.2020 "Je velmi pravděpodobné, že letos na podzim nebo v zimě zažijeme druhou vlnu epidemie," uvedl francouzský vědecký výbor pro COVID-19 v prohlášení zveřejněném na webu tamního ministerstva zdravotnictví (Reuters)

2.8.2020 Krizový výbor WHO varuje: Očekáváme dlouhou koronavirovou pandemii. Výbor už dnes očekává, že pandemie jen tak neskončí, WHO již použila svůj nejsilnější varovný prostředek a vyhlásila zdravotnický nouzový stav mezinárodního rozsahu. Tento stav bude trvat i nadále, neboť riziko globálního nebezpečí je podle organizace nadále "velmi vysoké".

Už samotná bilance nakažených a obětí koronaviru je značnou výstrahou. Čísla nadále stoupají, od prosince si už onemocnění covid-19 vyžádalo skoro 700 tisíc obětí. Nakazilo se už skoro 18 milionů lidí, WHO však očekává, že s příchodem chřipkové sezóny se bude situace zhoršovat.

https://refresher.cz/87256-Krizovy-vybor-WHO-varuje-Ocekavame-dlouhou-koronavirovou-pandemii?

23.7.2020 V říjnu opět nasadíme roušky a na noc uzavřeme restaurace, lidi by se měli vrátit na home office, říká epidemiolog Maďar

https://archiv.ihned.cz/c1-66793880-v-rijnu-opet-nasadime-rousky-a-na-noc-uzavreme-restaurace-lidi-by-se-meli-vratit-na-home-office-rika-epidemiolog-madar

Jsem rouškofob. Koronavirus je třeba zlehčovat, už se sebepoškozujeme, tvrdí senátor a onkolog Žaloudík

https://domaci.ihned.cz/c1-66793930-jsem-rouskofob-koronavirus-je-treba-zlehcovat-uz-se-sebeposkozujeme-tvrdi-senator-a-onkolog-zaloudik

22.7.2020 I když vláda rozvolnila epidemiologická opatření, která mají zamezit šíření koronaviru, na podzim je nutné opět počítat se zpřísněním. Podle vládních epidemiologů totiž propuknou běžná respirační onemocnění a nákazy, včetně té koronavirové. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula popsal, že nelze tak v Česku vyloučit druhou vlnu. Zároveň se ale neobává toho, že by v takovém případě byl narušen zdravotní systém jako tomu je v jiných zemích.

https://zivotvcesku.cz/s-druhou-vlnou-musime-v-cesku-pocitat-muze-tu-byt-za-par-dnu-rika-roman-prymula/?

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula, promluvil o tom, že v řadě zemí už začala druhá vlna epidemie nového typu respiračního onemocnění.

https://zivotvcesku.cz/roman-prymula-druha-vlna-v-nekterych-zemich-uz-zacala-dopad-rozvolneni-je-zrejmy/?

29.5.2020 Zatímco řada vědců předpovídá druhou vlnu koronaviru, která by nás měla zasáhnout na podzim, česká mikrobioložka Soňa Peková je v klidu. Podle ní nic takového nehrozí.

https://zpravy.denikplus.cz/1679-vakcina-na-koronavirus-je-nesmysl-druha-vlna-neprijde-tvrdi-mikrobiolozka-pekova.html?

23.5.2020 Ačkoliv vláda nyní rozvolňuje epidemiologická opatření, která mají zamezit šíření koronaviru, na podzim je nutné opět počítat s jejich zpřísněním. Podle Rastislava Maďara, koordinátora epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví, totiž propuknou běžná respirační onemocnění a nákazy, včetně té koronavirové, mohou "nasedat" jedna na druhou. Firmy by se tak měly připravit na stav, kdy jejich zaměstnance budou blokovat běžné rýmy či hygieniky nařízené karantény. "Když v té době propukne vlna běžných nákaz dýchacích cest a kašel i horečka postihnou velkou část populace, ať už to bude koronavirus nebo ne, spousta lidí přestane chodit do práce, děti budou odcházet z vyučování, mnoho představení a sportovních zápasů se zruší

  • díky uvolnění mezinárodního obchodu a cestování, včetně turismu může dojít ke zhoršení situace
  • Na podzim: problémy − i ekonomické − ale určitě nastanou 
  • https://ekonom.ihned.cz/c1-66766290-firmy-nyni-maji-cas-na-pripravu-na-podzim-se-opatreni-opet-zprisni

21.5.2020 Brazílie dál láme rekordy v počtu lidí nakažených koronavirem během jediného dne. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 20 000, celkem tak má jihoamerická země již téměř 300 000 infikovaných. Brzy by tak mohla předstihnout Rusko, které má s více než 317 000 infikovaných druhý nejvyšší počet nakažených na světě, po Spojených státech. Ty zůstávají dál nejpostiženější zemí světa co do počtu nakažených i mrtvých. S covidem-19 v Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, zemřelo již téměř 19 000 osob. Jižní Amerika se podle expertů citovaných serverem BBC stala novým ohniskem pandemie. Po Brazílii druhá nejhůře postižená země regionu, Peru, ve středu překročila 100 000 potvrzených případů nákazy. Rekordní denní nárůst nakažených ve čtvrtek oznámila také Kolumbie a tento týden i Peru, Chile a Mexiko.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/brazilie-ma-za-den-bezmala-20-000-nove-nakazenych-usa-hlasi-dalsich-1561-obeti.A200521_065526_ln_zahranici_ele

20.5.2020 Vědci říkají, že 50 dní přísných restrikcí následovách 30 dny uvolněných opatření by mohlo být účinnou strategií v boji proti COVID-19, která by zároveň určitým způsobem chránila ekonomiku. Ukazuje to studie podporovaná EU (CNBC)

18.5.2020 To, co nyní pozorujeme, je vrchol první vlny, která již nabrala sestupnou tendenci. Naše zkušenost s tzv. druhou vlnou vyplývá z pandemií chřipek, uvedla ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammonová. Na dotaz, zda by se Evropa mohla s pandemií vypořádat do konce roku, odvětila, že by to mohlo trvat i déle (The Capitals, EurActiv)

14.5.2020 Svět se musí po nynější pandemii nemoci covid-19 připravit i na další virové epidemie, s viry lidstvo bude žít navždy, uvedl ve čtvrtek na videobrífinku Světové zdravotnické organizace (WHO) šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge, který se ke světu obrací se třemi výzvami. "Za prvé, není čas na lhostejnost, zůstaňte ostražití," uvedl s tím, že polevit bude možné, až bude k dispozici vakcína či účinná léčba. "Za druhé, úřady musí naslouchat veřejnosti a podle toho se zachovat. Za třetí, chovejte se zodpovědně. My všichni určujeme vývoj této pandemie

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/veda/svet-se-musi-podle-who-pripravit-i-na-budouci-virove-epidemie-s-viry-budeme-zit-navzdy.A200514_131347_ln_veda_ele

13.5.2020 Země EU by měly postupně začít uvolňovat omezení na hranicích před letní turistickou sezónou. Nejprve má přijít na řadu otevírání hranic mezi státy, kde je vývoj nákazy nemocí covid-19 podobně příznivý. Doporučila to dnes Evropská komise, podle níž by státy při rušení kontrol neměly diskriminovat občany dalších unijních zemí

7.5.2020 Španělsko eviduje rychlý nárůst úmrtí těch, kteří onemocněli novým typem koronaviru. Během několika posledních dnů se počet mrtvých pohyboval v nízkých číslech, ale po uvolnění některých opatření prudce vzrostl během 24 hodin. Nouzový stav proto prodloužili o dalších 14 dnů. Upozornil na to web The Sun. Prodlužování nouzového stavu o dva týdny se koná už počtvrté a tentokrát by měl skončit až 24. května. Ve Španělsku nákaze koronavirem podlehlo více než 25 tisíc lidí a od 14. března je přístup do země naprosto uzavřen. Současný stav nouze měl skončit v sobotu o půlnoci. Zdroj: https://www.extra.cz/spanelsko-prodluzuje-nouzovy-stav-vyrazne-se-zvysil-pocet-umrti-na-koronavirus?

4.5.2020 Maďar: Na podzim bude krize. S virózami budou lidé doma čekat na test

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nespecha-cesko-s-uvolnovanim-prilis-kdo-riskuje-nejvic-hostem-bude-rastislav-madar-103690?

3.5.2020 Ve světě je téměř 3,5 milionu nakažených koronavirem, více než 240 tisíc lidí zemřelo a přes milion lidí se uzdravilo. Koronavirová pandemie ochromila svět, experti nyní předpovídají, že by mohla trvat až dva roky (do roku 2022).

  • Nejhorší z těchto tří scénářů počítá s druhou vlnou nákazy, která by svět měla zaplavit už na podzim. Experti tuto možnost považují za velmi pravděpodobnou: varují proto všechny země, aby byly připraveny. 
  • Věc se má tak, že to neskončí, dokud se nenakazí takových 60-70 % lidí. Představa, že to všechno skončí brzy, popírá mikrobiologii," uvedl pro CNN Michael Osterholm
  • pro překonání pandemie potřeba, aby téměř tři čtvrtiny populace nemoc prodělaly. Dosáhnout takového čísla by podle výpočtů mohlo zabrat až 24 měsíců 
  • Tři scénáře, které Osterholm a jeho kolegové vytvořili, jsou založeny na modelu španělské chřipky z roku 1918, která si ve světě vyžádala přibližně 500 milionů obětí. 

Podle prvního navrženého scénáře týmem CIDRAP by měla být první vlna, kterou většina zemí právě zažívá, následována v průběhu léta sérií několika menších. 

Druhým scénářem je již zmíněná nejhorší varianta vývoje situace, podle které by panující první vlna byla následována druhou velkou vlnou (podzim nebo v zimě tohoto roku), jež by svým dopadem předčila tu aktuální. Nejspíše by opět vyžadovala uzavření hranic zemí a pohotové jednání vlád. Odborníci považují tento scénář za nejpravděpodobnější vzhledem k tomu, jak se situace vyvíjela s už zmiňovanou španělskou chřipkou či s chřipkou subtypu H1N1 z roku 2009, jejíž případy se ojediněle objevují i dnes.

Variantou číslo tři je teorie, že to, co nyní svět prožívá, je také jedinou vlnou, která přijde. Počty případů nákazy by měly v následujícím období pomalu klesat a celá koronavirová situace by tak postupně vyhasla. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pandemie-by-mohla-trvat-dva-roky-varuji-americti-experti-103828?

30.4.2020 epidemiolog Maďar: Při uvolňování jdeme na hranu toho, co si můžeme dovolit

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/narust-novych-pripadu-koronaviru-v-cesku-uz-tri-dny-zrychluje-103530?

29.4.2020 Přední americký epidemiolog Anthony Fauci řká, že druhá vlna koronaviru je nevyhnutelná. To, jak špatná bude, závisí na pokroku, který USA učiní v příštích měsících (CNN)

28.4.2020 Japonsko, Neměli jsme ukončovat první nouzový stav," řekl pro deník TIME lékař Kiyoshi Nagase, který pomáhá vládě se záležitostmi epidemie. V podobném duchu mluví i koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. Ten říká, že s rychlým uvolňováním nemůže vnitřně souhlasit. "Chtít otevřít obchodní centra o měsíc dříve, než byl původní plán, i když za přesně definovaných podmínek, a dříve než otevření škol, je něco, s čím nemohu vnitřně souhlasit," promluvil o svých obavách Maďar. "Jak říkává kolega, tu bestii jsme chytli a držíme ji za ocas. Nenechme ji utéct. Jsou stále obavy z toho, co by to mohlo způsobit. I s odstupem měsíců. Navíc nás to může vrátit zbytečně zpět," dodává s tím, že pokud se lidé budou nadále chovat zodpovědně a dodržovat prevenci, podaří se nám epidemii zvládnout.

  • Nového nástupu nemoci se bojí i v Německu. "Druhá vlna může být nebezpečná v tom, že může udeřit kdekoliv a všude naráz. Můžeme být na nejlepší cestě k tomu ztratit náskok," říká německý virolog Christian Drosten.
  • Katastroficky zní ale varianta statistika Ladislava Duška. Ten přiznal, že má strach z toho, co může pandemie ještě vyvolat. Zmínil i sílu viru, který má podle dat schopnost denně nakazit až 150 tisíc lidí u nás.

28.4.2020 Příští vlna krize COVID-19 se objeví v rozvojovém světě. Podle chmurných, leč možná umírněných odhadů univerzity Imperial College London pravděpodobně zemře kolem 900 000 lidí v Asii a dalších 300 000 v Africe. Zatímco Západ k potlačení viru směřuje cestou sociálního odstupu, v rozvojovém světě je izolace vlivem hustě osídlených měst a často přelidněných slumů těžká. Rada, aby si člověk myl ruce, neznamená mnoho, když nemáte přístup k tekoucí vodě. Bez základní záchranné sociální sítě je volba zúžená a neúprosná: buď jít do práce a riskovat nemoc, nebo zůstat doma a hladovět s rodinou.

  • Nebude-li však nemoc v těchto oblastech potlačena, vrátí se - ve druhé, třetí a čtvrté vlně - jako strašák do všech koutů světa.
  • Nejpřímější a nejrozsáhlejší krátkodobou podporu ale může poskytnout upuštění od splátek dluhů 76 zemí s nízkými a nižšími středními příjmy 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4387360/project-syndicate-nejucinnejsi-pomoci-v-pandemii-je-uleva-od-dluhu.html

27.4.2020 Koronavirus (ostré bojové cvičení, na přípravu jsme měli téměř 100 roků) je legrace proti tomu, co ještě přijde. Koledovali jsme si, říká parazitolog prof. Flegr. Jak pustíme děti do škol virus se bude dále šířit (virus je mezi námi)

  • Musíme realizovat strategii povolit, utáhnout (Ladislav Dušek), tak abychom oscilovali kolem "1" (nakažlivost) a roztáhnout to v čase (oslabí se tak virulence a dostaneme se na úroveň chřipky a rýmy) 
  • virová interference

https://domaci.ihned.cz/c1-66755820-koronavirus-je-legrace-proti-tomu-co-jeste-prijde-koledovali-jsme-si-rika-parazitolog-flegr

24.4.2020 Píše se o něm jako o epicentru druhé pandemické vlny v Číně. Desetimilionový Charbin se částečně a za nezájmu médií uzavřel už na konci února.

Život v Pekingu je podle pohybu na ulicích tak na 80 % předchozího standardu, ale zdá se, že oživení spotřeby bude trvat déle než se předpokládalo. Řada menších obchodů je otevřená, některé z nich ale stále neumožňují vstup dovnitř a prodávají "přes dveře". Centra dřívějšího zájmu turistů jsou ale stále téměř prázdná (viz níže), to samé platí o obchodech, které se dříve hemžily mladými lidmi shánějícími to, co zrovna letí. Podotýkám, že to koresponduje s průzkumem na Bloombergu, podle kterého je útlum spotřeby v Číně nejvíce patrný u luxusních produktů. Návrat života do ulic Pekingu je rychlý, ale zmíněná spotřeba za ním výrazně zaostává a to může znamenat, že ekonomický dopad epidemie může být horší, než se čekalo.

  • uvolnění formálních restrikcí = návrat k normálu, zapomínáme na možnost významných a dlouhodobějších změn v chování spotřebitele, či firem.  
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4392474/cinske-signaly.html

24.4.2020 Kardinální otázka zní: Odváží se nyní vláda říci nahlas: Necháme otevřenou ekonomiku i za cenu ztráty určitého počtu životů? Když to udělali bývalí centrální bankéři Zdeněk Tůma a Mojmír Hampl, kteří se odvážili dokonce kalkulovat s ekonomickým vyjádřením ceny lidského života (humpolácky a metodologicky špatně), vysloužili si přízvisko bezcitných kreatur. Nyní se ovšem jejich point v podobě nákladů a výnosů, kde na nákladové položce jsou lidské životy, vrací. Bude prostě nutné říci, jaké "škody" jsou ještě přípustné. Na jakém počtu nakažených a mrtvých bude vláda v případě, že se epidemie znovu rozjede, opět zavírat byznysy a zakazovat pohyb lidí. Nebo to už neudělá, přístup se otočí o 180 stupňů a nastoupí něco jako darwinistická selekce? Je to obrovský etický problém, který způsobí ve společnosti velkou tenzi.  Víme jistě jen to, že uzavření ekonomiky je drahé a působí sekundární škody. A to nejen na ekonomice samé (což lze vyčíslit třeba bilionem korun, který bude nyní třeba nalít do ekonomiky), ale i přímo na zdraví lidí.

  • Pokud dojde ke krachům firem, lidé budou končit na pracovních úřadech, přijdou o peníze, budou padat do dluhových pastí, přijde hledání viníků, zlost, sociální napětí nutně vzroste. 
  • Další konflikt v zákopové fázi války s koronavirem se rozjíždí mezi liberálněji a autoritářsky orientovanými lidmi. Vláda demokratického státu by přece měla prosit a žádat svobodné občany, měla by jim vysvětlovat své kroky, a ne přikazovat jako poddaným
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66754800-v-boji-proti-covidu-nastava-faze-zakopove-valky-bude-to-nejtezsi-zkouska-pro-nase-hodnoty-a-usporadani-spolecnosti

Německo už se začalo připravovat na možnou druhou vlnu epidemie koronaviru. Nakupuje plicní ventilátory a navyšuje lůžkové kapacity na jednotkách intenzivní péče. Armáda navíc jedno z berlínských výstavišť předělává na nemocnici. To vše ve stavu, kdy v zemi stále platí karanténní opatření přijatá v rámci první vlny epidemie. V pátek o tom informoval server The Daily Mail. Před tím, že pandemie nového koronaviru může svět obletět hned v několika vlnách, vědci varovali už zpočátku, není ale jasné, kdy, v jaké intenzitě a zda k tomu vůbec dojde. Vytvoření přesné prognózy dalšího chování viru v populaci znemožňuje přílišný počet proměnných. Například německý virolog Christian Drosten z berlínské nemocnice Charite varoval, že se koronavirus může vrátit a udeřit zcela odlišnou silou. "Druhá vlna může být nebezpečná v tom, že může udeřit kdekoliv a všude naráz. Můžeme být na nejlepší cestě k tomu ztratit (před virem) náskok," míní Drosten.

24.4.2020 Dneškem končí zákaz volného pohybu osob, který v Česku kvůli epidemii nového koronaviru platil od 16. března. Lidé se zároveň mohou ode dneška pohybovat ve volném prostoru ve skupinách až deseti osob, a ne maximálně ve dvou, jako dosud. Možné je také cestovat do zahraničí, včetně dovolených. Při návratu do Česka se ale lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset podstoupit dvoutýdenní karanténu (ČTK)

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v rozhlase potvrdil, že země od května uvolní plošné omezení volného pohybu osob. O brzkém zmírnění některých opatření souvisejících s pandemií covid-19 premiér hovořil již na začátku týdne. Zemi rovněž podle Orbána očekává rychlé oživení ekonomiky (ČTK)

22.4.2020 Na podzim přijde obří vlna rakoviny. Lidé se bojí chodit do nemocnic, říká Ludvík. "Největší nebezpečí koronaviru je, že má velmi špatnou mediální pověst, která zapříčinila, že se lidé bojí daleko více, než by se bát měli," říká ředitel Fakultní nemocnice Motol a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Více než druhé vlny koronavirové epidemie se Ludvík bojí vysokého počtu pozdě odhalených a zanedbaných nemocí, zejména těch onkologických. Lidé se prý totiž během krize bojí chodit do nemocnic, důsledky bychom mohli vidět už na podzim. 

  • Musí se něco udělat s tím módním trendem, že každá sestra musí mít vysokoškolské vzdělání
  • Světová zdravotnická organizace (WHO) není schopna přijít s jednotným systémem, jak vlastně počítat oběti nákazy.  

https://video.info.cz/kapitola/na-podzim-prijde-obri-vlna-rakoviny-lide-se-boji-chodit-do-nemocnic-rika-ludvik-44968.html

16.4.2020 Izraelský matematik, vědec, důstojník a bývalý politik Jicchak Ben Jisrael tvrdí, že jednoduchá statistická analýza ukazuje, že covid-19 dosahuje vrcholu po přibližně 40 dnech a zmizí po 70 dnech. Nezáleží podle něj na místě výskytu, ani vládních opatřeních. S jeho slovy však v televizní debatě zásadně nesouhlasil ředitel nemocnice profesor Gabriel Barbaš. Izraelský matematik, vědec, důstojník a bývalý politik Jicchak Ben Jisrael tvrdí, že jednoduchá statistická analýza ukazuje, že covid-19 dosahuje vrcholu po přibližně 40 dnech a zmizí po 70 dnech. Nezáleží podle něj na místě výskytu, ani vládních opatřeních. S jeho slovy však v televizní debatě zásadně nesouhlasil ředitel nemocnice profesor Gabriel Barbaš.

Ben Jisrael však poznamenal, že jeho slova se vztahují právě i na New York, kde po 40 dnech začaly klesat počty nakažených. New York ve středu skutečně oznámil znatelný pokles hospitalizací a méně pacientů odkázaných na ventilátory. "Nemám pro to žádné vysvětlení. Existuje řada spekulací, možná je to klimatem, možná má vir vlastní délku života,

Podle matematika jsou opatření v podobě karantén a uzavírání provozů zbytečnou hysterií, postačil by podle něj běžný "sociální odstup". Vysvětlení našel i pro situaci v zemích, jako je například Itálie, kde pandemie udeřila velmi silně. "Italský zdravotnický systém byl přetížený už před koronavirem. Zkolaboval už v roce 2017 kvůli chřipce," myslí si Ben Jisrael.

Barbaš, jenž následně dostal v pořadu prostor na vyjádření, však varoval, že s novým koronavirem se svět bude vypořádávat ještě další rok. "Silně apeluji na všechny, abychom nenechali o opatřeních rozhodovat matematiky, kteří nevědí o biologii vůbec nic," 

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/hadka-izraelskych-profesoru-po-70-dnech-covid-19-zmizi-bez-ohledu-na-opatreni-tvrdi-matematik-40320661?

14.4.2020 Od pondělí 20. dubna bude možný prodej na farmářských trzích. Za dodržování hygienických pravidel bude odpovídat provozovatel, budou se muset dodržovat rozestupy mezi stánky. Na místě bude muset být dezinfekce. Dnes o tom rozhodla vláda, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prehledne-kdy-se-co-uvolni-vlada-predstavila-plan-az-do-8-cervna-40320461?

9.4.2020 Italští politici nadále zdůrazňují, že boj s koronavirem bude trvat ještě dlouhé měsíce. "Nesmíme polevit," vyzval ministr zdravotnictví Speranza. Podle něj se sice lidé mohou začít připravovat na postupný návrat k dřívějšímu způsobu života, ale také poté, co vláda začne nynější omezení uvolňovat, "budeme muset s virem žít, protože nezmizí". Speranza tak narážel na předpovědi vědců. Ti v poslední době upozorňují, že z dlouhodobějšího hlediska je buď nutné počkat na vývoj vakcíny proti koronaviru, nebo na situaci, kdy si nemocí postupně projde velká část lidí, díky čemuž vůči ní získají imunitu.

Itálie může začít omezovat některá omezení zavedená s cílem omezit šíření nového koronaviru do konce dubna za předpokladu, že bude pokračovat trend zpomalení epidemie, řekl premiér Giuseppe Conte v rozhovoru pro BBC (Reuters) 

6.4.2020 Tou hlavní zkouškou pro nás bude ekonomická krize, nemyslím, že tato krize bude mít podobu V. Myslím, že dojezd bude hodně dlouhý a propad větší než po krizi z roku 2008 (mnoho firem vstupuje do krize s daleko větším zadlužením než do krize roku 2008). Je potřeba co nejvíc snížit náklady domácností, protože touto krizí bude nejvíc zasažena ekonomicky nejslabší část společnosti. A bohatší by se měli smířit s tím, že jí budou muset pomoct. (Jiří Šmejc, spolumajitel skupiny Home Credit a dlouholetý společník Petra Kellnera)

3.4.2020 Virolog MuDr. Emil Pavlík (1955): Návrat do normálního stavu? Vidím to nejdřív na červen. Italskou cestou zřejmě nepůjdeme, neznamená to však, že počet nemocných nebude dál stoupat. Rekordní přírůstky absolutního počtu pacientů můžeme zatím očekávat každý den. Návrat do normálního stavu fungování společnosti podle mého názoru nastane nejdříve v červnu. https://www.flowee.cz/civilizace/7844-virolog-emil-pavlik-navrat-do-normalniho-stavu-vidim-to-nejdriv-na-cerven?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

19.3.2020 V polovině dubna může v Česku být až 15 tisíc (nyní cca 700) nakažených koronavirem, nemocnice mají pro nejvážnější případy dohromady 800 lůžek, kapacity je možné navýšit až na 1500, míní Prymula

  • Předpoklad: pandemie potrvá cca 90 dní (březen až červen)

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/v-polovine-dubna-muze-v-cesku-byt-az-15-tisic-nakazenych-koronavirem-mini-prymula.A200319_225415_ln_domov_ele?

18.3.2020 Spoluzakladatel a bývalý dlouholetý šéf Microsoftu Bill Gates v rozhovoru na téma koronaviru uvedl, že lidé by měli prvotně zůstat klidní. Pokud budou státy velmi aktivní při testování a pokud dojde k jejich "uzavření" (zastavení sociálních kontaktů), tak by to nejhorší ze vzniklé krize mohlo v rozvinutých zemích odeznít během 6-10 týdnů. Počet nových případů razantně klesne a mohlo by se začít s restartem. více

17.3.2020 Britští vědci z londýnské univerzity spolupracující s WHO míní, že přísná restriktivní opatření proti první vlně šíření koronavirové nákazy by mohla přinést ovoce zhruba během 3 týdnů. Podle vědců, ale reálně hrozí, že na podzim dojde k návratu nákazy, jež by mohla být v další vlně mnohem razantnější. Vědci uvedli, že na základě provedených simulací vycházejících ze situace v Británii a USA, nedoporučují proti pandemii postup s izolací pouze starých a nemocných. Tato strategie by mohla vést k příliš velkým ztrátám na životech. Jako ideální se jeví kombinovaný přístup s držením přerušované karantény po dobu zhruba 2/3 doby, než bude k dispozici účinná vakcína či lék. To by mohlo trvat zhruba 18 měsíců, co znamená, že přerušovaná karanténa by měla být uplatňována zhruba rok.

  • podle vědců se jeví dlouhodobá karanténa znemožňující společenské vazby a pohyb osob jako jediná životaschopná cesta pro zastavení koronavirové nákazy.
  • data o vývoji nákazy v Číně, Tchaj-wanu a v Jižní Koreji naznačují, že po prodělání nákazy si lidský organismus vybuduje imunitu a je pak velmi nepravděpodobné, že by se ve stejné sezóně znovu nakazil
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/535190-britsti-vedci-hrozi-ze-cim-uspesnejsi-budou-soucasna-opatreni-tim-horsi-bude-situace-pri-dalsi/

17.3.2020 Německý Ústav Roberta Kocha (RKI) pro kontrolu a prevenci nemocí zvýšil v úterý stupeň varování před nemocí Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru Sars-CoV-2. Prezident ústavu Lothar Wieler prohlásil, že hrozba pro německou populaci je vysoká. Podle něj je realistické předpokládat, že pandemie potrvá dva roky, "Předpokládáme a řekli jsme to vícekrát, že od této chvíle to potrvá dva roky, než pandemie zmizí ze světa. Víme, že pandemie probíhají ve vlnách. Ale jak rychlé budou ty vlny a kdy se na světě nakazí 60 až 70 procent lidí, to může trvat roky. více

17.3.2020 Za optimistického předpokladu, že všichni budou dělat to, co mají, bude epidemie koronaviru v České republice narůstat ještě zhruba měsíc, pak by měla jít dolů. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula (ČTK) 

Statistické modely americké společnosti JPMorgan podle agentury Reuters ukázaly, že v největších zemích EU - Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Británii - by měl vrchol počtu momentálně nakažených přijít koncem března a celkem by se mohl přiblížit až 80 000 případům. To je počet infikovaných, které nahlásila Čína, kde se koronavirus začal v prosinci šířit. více

17.3.2020 Molekulární biolog a odborník na DNA diagnostiku z Masarykovy univerzity v Brně Omar Šerý řekl televizi DVTV, že očekává zlepšení situace během srpna. Opírá se o závěry nově zveřejněné čínské studie. V Česku se objevily první tři případy 1. března

  • "Virus mutuje, takže nevím, zda postupně nebude jeho infekčnost nižší. Ale může to být i naopak," 
  • Smrtnost koronaviru je 20 x větší než u chřipky
  • vyléčený člověk může nákazu koronoviru dostat znovu, může dojít k reinfekci a opakovaným vlnám nákazy koronavirem

"Čínská studie vychází z toho, co se dělo v Číně. Tedy dva a půl měsíce virus kulminuje a pak dva a půl měsíce postupně ubývá. Křivka nám tedy vychází na čtyři až pět měsíců, kdy se budeme s tímto problémem potýkat. Pro nás z toho vyplývá, že zhruba v srpnu bychom si mohli vydechnout a udělat si prázdniny,".

Čínský epidemiolog Čung Nan-šan (v Číně začala epidemie nejpozději od 17.11.2019), který se výrazně podílel na boji s virem SARS v roce 2002, předpovídá, že globální pandemie opadne v červnu. Za předpokladu, že všechny státy a jejich občané budou dodržovat drakonická opatření.

Britští odborníci mezitím vypracovali zprávu pro Národní zdravotní službu (NHS), která vyznívá pesimisticky. Podle listu The Guardian, který z dokumentu některé části zveřejnil, bude Covid-19 řádit v zemi ještě rok a může se nakazit v nejhorším případě až 80 % Britů.

Roman Šmucler, šéf České stomatologické komory: Koronavirus tu bude měsíce, zdravotnictví už zkolabovalo, stát nám zakázal kupovat respirátory. Je třeba se taky připravit na globální ekonomickou krizi a na to, že někde nebude na mzdy.

Jak si vyrobit desinfekční roztok?


Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.