DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Deset nejčastějších omylů tradovaných o dopadech klimatických změn

22.09.2019

Už počátkem 90. let se světoví klimatologové shodli, že vliv člověka na globální oteplování je jednoznačný, přičemž dominantní roli v tom hraje skleníkový plyn CO2. Zimní teploty v Arktidě stouply od roku 1990 o tři stupně Celsia. Zvyšuje se hladina oceánů, korálové útesy umírají a změna klimatu začíná ohrožovat životy.

Radim Tolasz (klimatolog) je vedoucím Oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a od roku 2014 jediným zástupcem České republiky u Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). 

1. Vliv skleníkových plynů na oteplování je nepotvrzená hypotéza

Na globální oteplování klimatu mají skleníkové plyny vliv, to nelze vůbec zpochybňovat. Lze diskutovat o tom, jaké množství plynů vytvořených vlivem člověka zůstává v atmosféře a jak velké množství se stane součástí přirozeného uhlíkového cyklu, nebo se můžeme bavit o tom, jak zafungují různé zpětné vazby a jaká je citlivost klimatu na skleníkové plyny.  

2. Množství CO2 v atmosféře je zcela zanedbatelné a není to škodlivina 

Je pravda, že podíl CO2 v atmosféře je zanedbatelný (relativní obsah oxidu uhličitého v atmosféře se pohybuje okolo 0,04 procenta,), i v tak malém množství ale má velký vliv. Sám o sobě škodlivý není, je ale zodpovědný zhruba za 20 procent skleníkového efektu.  

3. Největší vliv na oteplování má vodní pára, protože je to nejvýznamnější skleníkový
plyn

Je pravda, že nejvýznamnějším skleníkovým plynem je vodní pára, to nikdo z klimatologů nezpochybňuje. Podstatné ale je, že vodní pára nemá vliv na oteplování, ale na teplotu atmosféry. V tom je velký rozdíl.  

 Oteplování je proces, kdy teplota neustále stoupá, protože skleníkový efekt se zvětšuje. Skleníkový efekt způsobený vlivem vodní páry se ale nezvětšuje a vodní pára tak nemůže být zodpovědná za probíhající globální oteplování. Při pohledu na malý a velký koloběh vody je vody na planetě Zemi stále stejně. To se ale nedá říci o CO2.  

4. Klima se měnilo vždy

Samo o sobě to není omyl, pokud se to ale říká v souvislosti s tím, že se klima měnilo vždy i bez vlivu člověka, tak je to to samé, jako byste řekli, že člověk vždycky chodil pěšky, a tak není možné, aby nyní jezdil na kole. Je to stejná logika. To, že se klima měnilo vždy bylo a je způsobeno přirozenými astronomickými a geografickými faktory (tyto jevy shrnul v polovině 20. století chorvatský geofyzik Milutin Milanković a popsal, jakým způsobem ovlivňovaly minulé paleoklimatické změny klimatu). 

Dnes je ale situace jiná, tyto přirozené jevy ve svém součtu nevykazují žádný nový trend a nelze jim přičítat současné globální oteplování. Jako jeden z největších omylů tohoto oteplování je například uváděno sluneční záření se svým jedenáctiletým cyklem. Sluneční záření se ale v posledních letech prokazatelně nezvýšilo a nelze mu proto přisuzovat globální oteplování. Stejně je to s dalšími přirozenými faktory. 

5. Grónsko bylo za Vikingů zelené

Zelené nebylo. Podle geologů existuje grónský ledovec minimálně sto tisíc let, tedy minimálně tak dlouho je Grónsko zaledněné. Mocnost grónského ledovce je dva až tři kilometry. Když zhruba před tisíci lety připluli do Grónska Vikingové, tak v jižní části Grónska mohli narazit na zelený porost s nímž se tam lze setkat i dnes. To, že Vikingové Grónsko nazvali Gronland - tedy "zelená země" - může být způsobeno tímto kouskem země a celý ostrov se názvem jen snažili udělat zelenější.

6. Kolem Antarktidy je více ledu a tedy se ochlazuje

Je pravda, že kolem Antarktidy je více ledu, je to ale způsobeno právě tím, že se tam otepluje (za posledních 50 let se na Antarktidě oteplilo o skoro tři stupně Celsia, pozn. red.). Má to jednoduché vysvětlení. Antarktida pozbývá část zalednění a ledovce tam tají. V průměru se roztéká a odlamují se tam velké šelfové ledovce. Více ledu v jejím okolí není proto, že by se tam ochlazovalo, ale z toho důvodu, že led z tajících ledovců ředí slanou mořskou vodu a jak známo, méně slaná voda snadněji zamrzá. Proto se kolem Antarktidy může tvořit led i tam, kde dříve nebyl.

7. Když přestaneme v Evropě létat, tak to pomůže klimatu

Návrhy na omezování létání se stávají symbolem boje proti změně klimatu. Létání nebo letecká doprava jsou ale zodpovědné maximálně za dvě procenta globálních emisí CO2. Není tedy možné si myslet, že když přestaneme létat nebo celkově cestovat, tak tím pomůžeme klimatu. Svobodu cestování bychom si neměli nechat vzít. Změna klimatu se musí řešit jinak. Největší problém je v energetice a ve vytápění, a to nejen v Evropě ale globálně (spalování fosilních paliv je zdrojem přibližně 90 procent veškerých lidmi způsobovaných emisí CO2 ve světě, pozn. red.). Omezením létání bychom zároveň snížili globální rozhled lidí. Člověk který necestují, se uzavírají do své malé
sociální bubliny a těžko může hodnotit a řešit globální problémy. Jen lidé, kteří mají přehled a možnost dotknout se problémů například v Africe, Asii a jižní Americe, se mohou globální změně klimatu postavit. Na druhou stranu je pravda, že každá molekula CO2 se počítá a když budeme létat s větším rozmyslem, tak na škodu to nebude. Nenechejme si to ale vnutit.

8. Když přestaneme jíst maso, tak to pomůže klimatu

Je to podobné jako s létáním. Když se zeptáte zemědělců, tak zjistíte, že živočišná výroba je provázaná s rostlinnou výrobou. Na polích je potřeba organická hmota. Nahradit ji lze chemií, touto cestou ale zřejmě jít nechceme. Je dobré se ptát, odkud maso pochází a zda je to z nějaké průmyslové velkochovu nebo od lokální rodinné farmy. Druhá varianta je samozřejmě lepší. Pokud budeme všichni v Evropě vegetariány, tak globálně to příliš nepomůže a byly by s tím spojené jiné problémy. Nenechávejme si z vegetáriánství dělat symbol boje proti klimatu. Tato dieta má být
dobrovolná, ne vnucená.

9. Klimatologové neumí předpovědět počasí na zítřek, přesto předpovídají vývoj klimatu do konce století

Klimatologové počasí nepředpovídají, ale vytvářejí modely změny klimatu. Počasí předpovídají meteorologové. Někdy se jim to nepovede, ale to proto, že od nich mají lidé velká očekávání, protože chtějí vědět, jaké počasí bude v konkrétní hodinu a na konkrétním místě. Klimatologové to v tomto směru mají jednoduší.

10. Když přeletíme z New Yorku do Los Angeles, tak se oteplí o 20 °C a přežijeme to. Oteplení o pár stupňů tak nemůže být problém

To je nepochopení rozdílu mezi klimatem a počasím. Změna průměrné dlouhodobé teploty o jeden stupeň Celsia může vést k tomu, že rozdíl teplot mezi New Yorkem nebude o 20 ale o 30 °C. Oteplení o jeden stupeň Celsia může znamenat, že Česká republika začne mít problémy s vodou, a to i v okamžiku, kdy bude pršet stejně jako jsme byli zvyklí. více

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...